Levi 11.4.2025

Lumi kutsuu nyt rinteisiin! Rinneraportti 2/2019


Nyt on lunta rinteiden lisäksi myös maisemassa! Upea talvinen sää kutsuukin kaikkia laskettelijoita ja lautailijoita rinteisiin. Tämän viikon rinneraportti havainnollistaa jälleen, kuinka upea keli alamäkikansaa hiihtokeskuksissa odottaa.

Salla

Vuoden toinen viikko on sujunut rauhallisissa merkeissä. Uutta lunta on satanut ja lisäksi olemme saaneet nauttia myös auringonpaisteesta, kuten tässä 7.1.2019 otetussa kuvassa näkyy. Tulevana viikonloppuna Sallassa kisailee nuoret alppihiihtäjät Pohjois-Suomen Alppi Cupin merkeissä. Kuva: Jonne Vaahtera
Vuoden toinen viikko on sujunut Sallassa nautittavan rauhallisissa merkeissä. Uutta lunta on satanut ja lisäksi olemme saaneet nauttia myös auringonpaisteesta, kuten tässä 7.1.2019 otetussa kuvassa näkyy. Tulevana viikonloppuna Sallassa kisailee nuoret alppihiihtäjät Pohjois-Suomen Alppi Cupin merkeissä. Kuva: Jonne Vaahtera

Pyhä

Pyhällä on vapaalaskun mahdollistavia lumisateita odotellessa nautittu aurinkoisista tammikuun päivistä. Näissä maisemissa järjestetään tulevana viikonloppuna laskemiseen ja hyvinvointiin keskittyvä Kaamos Yoga & Freeride -tapahtuma. Pyhän maiseman kuvasi 8.1.2019 Tomi Turunen.
Pyhällä on vapaalaskun mahdollistavia lumisateita odotellessa nautittu aurinkoisista tammikuun päivistä. Näissä maisemissa järjestetään tulevana viikonloppuna laskemiseen ja hyvinvointiin keskittyvä Kaamos Yoga & Freeride -tapahtuma. Pyhän maiseman kuvasi 8.1.2019 Tomi Turunen.

Tahko

Tahkon maisema 7.11.2019 oli luminen: avoinna on jo 11 rinnettä avoinna. Sunnuntaina alkaa <a href="https://www.tahkonrinteet.fi/tarjoukset/" target="_blank" rel="noopener">Halpaa Hupia -viikot</a>, eli sunnuntaista torstaihin rinneliput -30 %. Tarjoushinnat vain lipunmyynnistä ostettaessa. 
Tahkon maisema 7.11.2019 oli luminen: avoinna on jo 11 rinnettä avoinna. Sunnuntaina alkaa Halpaa Hupia -viikot, eli sunnuntaista torstaihin rinneliput -30 %. Tarjoushinnat vain lipunmyynnistä ostettaessa. 

Messilä

Messilässä loppiaista vietettiin rinteillä sankoin joukoin. Suksiakin pääsi testaamaan, kuten kuvasta näkyy. Ensi viikonloppuna on jo lähes kaikki rinteet ja streetit auki. Latujakin löytyy jo 25km.
Messilässä loppiaista vietettiin rinteillä sankoin joukoin. Suksiakin pääsi testaamaan, kuten kuvasta näkyy. Ensi viikonloppuna on jo lähes kaikki rinteet ja streetit auki. Latujakin löytyy jo 25km.

Serena

Serena 8.1.2019: lunta riittää ja rinteet ovat hyvässä kunnossa.
Serena 8.1.2019: lunta riittää ja rinteet ovat hyvässä kunnossa.

Hiihtokeskusten rinne- ja aukiolotiedot löydät osoitteesta Ski.fi.

Luitko jo nämä?

Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Hiihtokeskukset ovat auki lakosta huolimatta. Lakon piirissä olevissa keskuksissa voi olla poikkeuksia palveluiden, rinteiden ja hissien aukioloissa. Kannattaa siis käydä ennen mäkipäivää tarkastamassa keskusten sivuilta ajankohtainen rinne- ja hissitilanne.
”Ilmassa on ihan sama, onko jalassa alpit, lauta vai tellut. Feikkiin ländäyksessä telluilla on ongelmia, jos ländää liian etunojaan. Silloin naamaplätsi on mahdollinen”, Iisko Kuusisto kertoo parkkilaskusta telemarkeilla.
Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.
Fatbike on erinomainen väline yhdistää kaksi hienoa harrastusta.
Kansallinen laskupäivä kutsuu kaikki alamäen ystävät nauttimaan talven riemuista.
Granibacken ei tyydy nostalgiakylpyyn, vaan haluaa kehittyä. Uutta kaudelle 2024–2025 on säilölumi ja uusi lasten alue.
Laskuaika kannustaa mäkeen yhdessä perheen tai kavereiden kanssa. Laskiessa ulkoilmassa vietetty aika lisääntyy ja ruutuaika vähenee
Ylläksen Kesänkitunturilla rakkakivikko on vielä laajalti näkyvissä, mutta Pirunkurun pohjalle ja sen maljamaiselle yläosalle lunta on jo kerääntynyt ympäröivää maastoa enemmän. Järkeviä laskulinjoja ei löydy kuitenkaan vielä mistään.

Lumilautaliiton uusimmat