Lumilautailun suomenmestaruuskilpailut jatkuivat Rukalla lauantaina slopestylellä. Kun perjantaiset karsinnat oli jouduttu perumaan kovan tuulen vuoksi, laskettiin koko slopestyle-kilpailu lauantaina.
Hienossa säässä lasketussa kisassa voittoon laskivat kidseissä Rosa Viinikka ja Julian Miikkulainen, gromeissa Aurelia Kaila ja Niilas Posio, rookieissa Janni Joenväärä ja Pyry Posio sekä avoimessa sarjassa Alma Hakala ja Mitja Kauranen.
Päivän korkeimmat pisteet keräsi Pyry Posio, joka olisi voittanut myös miesten sarjan. Hänen temppunsa olivat caballerial 1260, frontside 1080, boardslide frontflip ja frontside bluntslide 270. Hänen voittopisteensä olivat 93,00. Miesten avoimen sarjan voittaja Mitja Kaurasen temput olivat caballerial 1260, frontside 900, switch boardslide underflip ja bs 180 50-50 caballerial 360, joilla hän keräsi pisteitä 89,00.
Naisten sarjassa Alma Hakala vei voiton ranilla, jossa oli backside 360, frontside 720, backside lipslide ja frontside lipslide 270. Hänen voittopisteensä olivat 80,75. Rookieiden voittaja Janni Joenväärä olisi tullut avoimessa sarjassa toiseksi. Hän teki hyppyreistä backside 540 ja caballerial 540 ja keräsi pisteet 71,75.
SM-kisojen päätöslajina on sunnuntaina laskettava halfpipe.
Tulokset, slopestyle: https://liveheats.com/events/310184
Kuvia (kuvat: Samu Karvonen): https://fsa.kuvat.fi/kuvat/TAPAHTUMAT/2025/RUKA+SM25/
Aikataulut ja lisäinfo: https://www.ski.fi/ruka-sm25/
SM25 viralliset kumppanit ovat Ruka, Blistex, Corny ja Blue Tomato.