Vihti Ski 19.2.2025

Laajis varautuu aikaiseen talveen

Laajiksen rinneprofiileja on parennettu kaudelle 2016-17.
Laajiksessa ei ole kesällä vain seikkailtu, fillaroitu ja heitelty frisbeegolfia, vaan Jyväskylän Laajavuoressa on kesäaktiviteettien lisäksi valmistauduttu ahkerasti tulevaan talveen.

Laajiksen rinteille on ajettu kesän aikana maata yhteensä yli 2 000 kuorma-autollista. Uudet rinnepinnat ovat entistä tasaisemmat ja siten myös nopeammat lumettaa. Samalla lumimäärällä pystytään avaamaan entistä aikaisemmin ja energiatehokkaammin rinteitä laskettavaksi. Laskukausi saadaan siis avattua aikaisempaa nopeammin.

Maa-aineksella on uudistettu Eturinteen ja Auriksen rinneprofiileja vauhdikkaammiksi. Rinteistä on myös poistettu hidastavia notkoja. Uusilla profiileilla ja notkojen poistamisella rinteiden laskettavuus ja näkyvyys paranee, jolloin vauhdikkaampikin laskeminen on mielekästä ja helpommin hallittavaa.

Kaudella 2016–17 Laajiksessa jatkuvat jo perinteeksi muodostuneet edulliset happy hoursit jatkuvat tiistaisin ja perjantaisin. Myös Laajiksen ravintolaa on uudistettu urbaanilla katuruoka-menulla.

Laajiksen kausikorttien ennakkomyynti alkaa maanantaina 12. syyskuuta. Kausikorttien ostajat saavat kiipeillä koko loppusyksyn ilmaiseksi Laajavuoren Seikkailupuistossa. Seikkailupuisto on auki lokakuun loppuun.

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.
Fatbike on erinomainen väline yhdistää kaksi hienoa harrastusta.
Kansallinen laskupäivä kutsuu kaikki alamäen ystävät nauttimaan talven riemuista.
Granibacken ei tyydy nostalgiakylpyyn, vaan haluaa kehittyä. Uutta kaudelle 2024–2025 on säilölumi ja uusi lasten alue.
Laskuaika kannustaa mäkeen yhdessä perheen tai kavereiden kanssa. Laskiessa ulkoilmassa vietetty aika lisääntyy ja ruutuaika vähenee
Ylläksen Kesänkitunturilla rakkakivikko on vielä laajalti näkyvissä, mutta Pirunkurun pohjalle ja sen maljamaiselle yläosalle lunta on jo kerääntynyt ympäröivää maastoa enemmän. Järkeviä laskulinjoja ei löydy kuitenkaan vielä mistään.
Vuodenajat ovat sinänsä armollisia, että laskeminen ei luonnonlunta vaadi. Rinteet saadaan laskukuntoon jo pikkupakkasilla tehokkaiden lumetusjärjestelmien avulla. Entistä useammissa keskuksissa apuna on myös edelliseltä kaudelta säilötty lumi.
Merkittyjen rinteiden läheisyydestä löytyy upeita metsiä. Yksi tunnetuimmista ja suosituimmista Pyhän metsistä on Jackson. Kuva: Jaakko Posti
Ski.fi:n joulukalenteri arpoo joka adventti laskettelijoita ja lautailijoita ilahduttavia paketteja.

Lumilautaliiton uusimmat

Lue lisää

Laajis on aktiivinen kesäkeskus

Bike park -uutiset

Laajikselle uusi rinne ja lisää lunta

Keskusuutiset

Vuoden hiihtokeskus 2017 on valittu

Kasurila