Kuviolasku on päivän hauskin treeni!

Rytmi on yksi laskijan perustaidoista. Rytmin treenaaminen kannattaa jo siksi, että se on hauskaa!

Mitä useampi laskija, sitä hauskempi ja tehokkaampi treeni.

Mitä useampi laskija, sitä hauskempi ja tehokkaampi treeni.

Kuviolasku on hauskaa. Samalla se on tehokasta rytmiharjoitusta. Yhdessä onnistumisesta saa moninkertaisen ilon. Voit laskea kuviossa yhden tai vaikka kymmenen kaverisi kanssa.

Kaksin laskiessa voitte laskea käännöksiä peräkkäin tai vierekkäin, ryhmässä voit lisäksi muodostaa vierekkäisiä jonoja tai vaikka neliön. Taitojen karttuessa erilaisten kuvioiden ja rytmien variaatioita voi kehittää vaikka kuinka paljon!

Aloita kuviolasku helpoissa olosuhteissa

Toisen rytmiin mukautuminen on yllättävän vaikeaa. Siksi kuviolasku kannattaa aloittaa itselleen hieman liian helpossa mäessä ja hitaassa vauhdissa. Leveä ja ruuhkaton rinne on oiva paikka harjoitella kuviolaskua.

Vaikka osaisit jo leikkaavan käännöksen, kuviolasku kannattaa aloittaa luisuvin käännöksin. Tai jos osaat jo luisuvan käännöksen, mutta et leikkaavaa, aloita kuviolasku auraamalla. (Lue myös muita kivoja treenejä: Paritreenejä rinteeseen)

Jono, rivi vai neliö?

Mitä enemmän porukkaa, sitä hauskemmaksi (ja haastavammaksi, mutta myös opettavammaksi) rytmitreenit muuttuvat. Siksi kuviolaskua kannattaa ehdottomasti kokeilla myös perheen tai kaveriporukan kanssa.

Salmiakkimuodostelma on ehkäpä helpoin tapa aloittaa kuviolasku. Salmiakkikuvio on siis se salmiakkimakeisen muotoinen vino neliö. Kuvion kärkeen kiilaava laskija määrää rytmin, jota muut yrittävät seurata täysin samanaikaisesti.

Päättäkää porukalla etukäteen, millaista kääntösädettä tavoittelette. Pelkästään lyhyitä käännöksiä? Pelkästään pitkiä? Vai hieman haastavampaa: kaksi lyhyttä ja yksi pitkä käännös?

Rytmiharjoitukset ovat helpoimpia etummaisena laskevalle kapellimestarille. Vaihtakaa siis kärkilaskijaa joka laskun jälkeen, jotta kaikki saavat harjoitusta. Paikan vaihtaminen kannattaa myös siksi, että yhdessä tekemisen ilon kokevat voimakkaimmin ne perässähiihtäjät.

Mainos:

Pysy ajan tasalla alamäkimaailman tapahtumista, tilaa Ski.fi-uutiskirje!

Hiihtokoulu

Laskettelu

18.2.2020

Päivitetty 14.10.2025

Teksti: Teija Uurinmäki

Luetuimmat

Ski.fi-kortti: kaksi laskee, yksi maksaa

Ihmisiä Skiexpo-tapahtumassa.

Skiexpo 2025 on leffoja, hiihtokeskuksia ja laskukavereita

Hiihtokeskukset avoinna lakosta huolimatta

Toimitusjohtaja, Ruka ja Pyhä, laskettelemassa.

Ruka ja Pyhä: Vastuullinen kasvu pitää tunturit elinvoimaisina

Investoinnit eivät vie Iso-Syötteen keskittymistä olennaiseen: tunturi on etenkin laskettelijoille ja pyöräilijöille tehty. Varsinkin Syötteen parkit ovat tästä erinomainen todiste.

Iso-Syöte: entistäkin suurempi, kattavampi ja parempi

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun