Laajis 27.3.2025

Hiihtolomalla tarjolla ilmaista freestyle-ohjausta

2009 on Levillä, Rukalla ja Kasurilassa hiihtolomaviikoilla mahdollisuus päästä ilmaiseen freestyle-ohjaukseen.

Ski Sport Finland, hiihtokeskukset, ammattiohjaajat ja yhteistyökumppanit ovat yhteistyössä rakentaneet nuorten käyttöön kolme freestyle-maailmaa. Vuoden 2009 hiihtolomaviikkojen ilmainen freestyle-maailma pitää sisällään mukavat, helpot ja turvalliset suorituspaikat, joissa jokainen pääsee kehittämään taitojaan.

Ohjauksesta vastaavat kokeneet freestyle-hiihdon huippuosaajat, joiden valmennuksessa jokainen varmasti kehittyy. Harjoitukset ovat maksuttomia pois lukien välineet ja hissilippu. Välineiksi käyvät ihan tavalliset lasketteluvälineet mukaan lukien kypärä, joka on harjoituksissa pakollinen.

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Hiihtokeskukset ovat auki lakosta huolimatta. Lakon piirissä olevissa keskuksissa voi olla poikkeuksia palveluiden, rinteiden ja hissien aukioloissa. Kannattaa siis käydä ennen mäkipäivää tarkastamassa keskusten sivuilta ajankohtainen rinne- ja hissitilanne.
”Ilmassa on ihan sama, onko jalassa alpit, lauta vai tellut. Feikkiin ländäyksessä telluilla on ongelmia, jos ländää liian etunojaan. Silloin naamaplätsi on mahdollinen”, Iisko Kuusisto kertoo parkkilaskusta telemarkeilla.
Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.
Fatbike on erinomainen väline yhdistää kaksi hienoa harrastusta.
Kansallinen laskupäivä kutsuu kaikki alamäen ystävät nauttimaan talven riemuista.
Granibacken ei tyydy nostalgiakylpyyn, vaan haluaa kehittyä. Uutta kaudelle 2024–2025 on säilölumi ja uusi lasten alue.
Laskuaika kannustaa mäkeen yhdessä perheen tai kavereiden kanssa. Laskiessa ulkoilmassa vietetty aika lisääntyy ja ruutuaika vähenee
Ylläksen Kesänkitunturilla rakkakivikko on vielä laajalti näkyvissä, mutta Pirunkurun pohjalle ja sen maljamaiselle yläosalle lunta on jo kerääntynyt ympäröivää maastoa enemmän. Järkeviä laskulinjoja ei löydy kuitenkaan vielä mistään.

Lumilautaliiton uusimmat

Lue lisää

Freestyle-koulu: laskuoppia ja hyvää seuraa

Hiihtokoulu

Freestyle innostaa nuoret mäkeen

Keskusuutiset