Laajis varautuu aikaiseen talveen

Laajiksessa ei ole kesällä vain seikkailtu, fillaroitu ja heitelty frisbeegolfia, vaan Jyväskylän Laajavuoressa on kesäaktiviteettien lisäksi valmistauduttu ahkerasti tulevaan talveen.

Laajiksen rinteille on ajettu kesän aikana maata yhteensä yli 2 000 kuorma-autollista. Uudet rinnepinnat ovat entistä tasaisemmat ja siten myös nopeammat lumettaa. Samalla lumimäärällä pystytään avaamaan entistä aikaisemmin ja energiatehokkaammin rinteitä laskettavaksi. Laskukausi saadaan siis avattua aikaisempaa nopeammin.

Maa-aineksella on uudistettu Eturinteen ja Auriksen rinneprofiileja vauhdikkaammiksi. Rinteistä on myös poistettu hidastavia notkoja. Uusilla profiileilla ja notkojen poistamisella rinteiden laskettavuus ja näkyvyys paranee, jolloin vauhdikkaampikin laskeminen on mielekästä ja helpommin hallittavaa.

Kaudella 2016–17 Laajiksessa jatkuvat jo perinteeksi muodostuneet edulliset happy hoursit jatkuvat tiistaisin ja perjantaisin. Myös Laajiksen ravintolaa on uudistettu urbaanilla katuruoka-menulla.

Laajiksen kausikorttien ennakkomyynti alkaa maanantaina 12. syyskuuta. Kausikorttien ostajat saavat kiipeillä koko loppusyksyn ilmaiseksi Laajavuoren Seikkailupuistossa. Seikkailupuisto on auki lokakuun loppuun.

Keskusuutiset

Laajis

7.9.2016

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Himoksen perustaja Juhani Ojala on kutsuttu Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen kunniajäseneksi. Kuva: Päivi Hasala

Juhani Ojala rakensi suositun keskuksen tyhjästä

Vuoden hiihtokeskus 2026

Vuoden hiihtokeskus 2026 on Ruka – katso kaikki palkitut

Kesähiihdosta pääsee nauttimaan myös Suomessa. Tunturien kätköjen lisäksi lumille pääsee esimerkiksi Levin juhannuksena.

Kesähiihtoa Suomessa? Täällä se onnistuu!

Tahko Mountain

Tahko Mountain rakentaa tuolihissin – investointi muuttaa koko rinnekeskuksen kaudella 2026–2027

Elise Kulmala ajaa itse paljon. Valmennuksessa hän kiinnittää paljon huomiota kolmeen asiaan: ajoasentoon, vauhdin kontrollointiin ja katseeseen. Kuva: Tiia Nyholm

Kokenut bike park -ohjaaja Elise Kulmala: ”Ensin turvallisuus, sitten nopeus.”

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun