Levi 1.4.2025

Harri Lindfors Suomen Hiihtokeskusyhdistys ry:n toiminnanjohtajaksi

Suomen Hiihtokeskusyhdistys ry:n toiminnanjohtaja vaihtuu ennen uuden hiihtokauden alkua.

Yhdistyksen hallitus valitsi tehtävään pitkän linjan mediaosaaja Harri Lindforsin. Hän aloittaa SHKY:n palveluksessa 3.8.2015 alkaen.

Lindfors siirtyy tehtävään Sanoma Media Finlandin palveluksesta, jossa hän viime vuodet keskittyi digitaalisen sisällön ja liiketoiminnan kehittämiseen. Monipuolinen ura Sanomilla alkoi jo 1990-luvun loppupuolella, kun Lindfors toimi legendaarisen Skimbaaja-lehden päätoimittajana.

”Olen innoissani mahdollisuudesta tehdä työtä suomalaisten hiihtokeskusten, laskettelijoiden ja lautailijoiden eteen. On hienoa palata upean lajin ja mahtavien ihmisten pariin”, kertoo Harri Lindfors.

”Harrilta löytyy juuri sitä kokemusta ja osaamista mitä hiihtokeskustoimiala lähivuosina kaipaa. Digitalisoituminen vaikuttaa toimintaan monella eri tavalla. Toimialan täytyy kulkea kehityksen etujoukoissa ja käyttää teknologian tuomia mahdollisuuksia palvelukehityksessä ja markkinoinnissa”, sanoo yhdistystä vuodesta 2011 luotsannut Anne Larilahti. Hän siiryy uusiin haasteisiin Telia Soneralle (Vice President, Sustainability Strategy).
 
Lisätietoja
Harri Lindfors p. 050 540 9000, sähköposti:  shky@ski.fi

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Hiihtokeskukset ovat auki lakosta huolimatta. Lakon piirissä olevissa keskuksissa voi olla poikkeuksia palveluiden, rinteiden ja hissien aukioloissa. Kannattaa siis käydä ennen mäkipäivää tarkastamassa keskusten sivuilta ajankohtainen rinne- ja hissitilanne.
”Ilmassa on ihan sama, onko jalassa alpit, lauta vai tellut. Feikkiin ländäyksessä telluilla on ongelmia, jos ländää liian etunojaan. Silloin naamaplätsi on mahdollinen”, Iisko Kuusisto kertoo parkkilaskusta telemarkeilla.
Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.
Fatbike on erinomainen väline yhdistää kaksi hienoa harrastusta.
Kansallinen laskupäivä kutsuu kaikki alamäen ystävät nauttimaan talven riemuista.
Granibacken ei tyydy nostalgiakylpyyn, vaan haluaa kehittyä. Uutta kaudelle 2024–2025 on säilölumi ja uusi lasten alue.
Laskuaika kannustaa mäkeen yhdessä perheen tai kavereiden kanssa. Laskiessa ulkoilmassa vietetty aika lisääntyy ja ruutuaika vähenee
Ylläksen Kesänkitunturilla rakkakivikko on vielä laajalti näkyvissä, mutta Pirunkurun pohjalle ja sen maljamaiselle yläosalle lunta on jo kerääntynyt ympäröivää maastoa enemmän. Järkeviä laskulinjoja ei löydy kuitenkaan vielä mistään.

Lumilautaliiton uusimmat

Lue lisää

Anne Larilahti on Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen uusi toiminnanjohtaja

Keskusuutiset

Elämää alamäessä -kirja kertoo suomalaisen alamäen tarinan

Keskusuutiset

Hiihtokeskukset tehostavat energiankäyttöään

Keskusuutiset