Hiihtokeskusten upea talvi jatkuu vaihtelevista keleistä huolimatta
Hiihtolomalla Sallan talvessa on helppo rentoutua. Kuva Sallasta on otettu keskiviikkona 20.2.2019.
Ensimmäinen hiihtolomaviikko todisti sen jälleen: oikea talvi löytyy hiihtokeskuksista. Vesisateet eivät rinteisiin vaikuta, sillä vankka lumipatja kestää erinomaisesti sääoikut. Alamäkikansalla onkin nyt kaikkien aikojen talvi!
Vuoden 2019 ensimmäinen hiihtolomalla on ollut tarjolla kaikenlaista säätä: aurinkoa, lunta, tuulta, vesisadetta… Kelit eivät kuitenkaan rinteissä lomaansa viettäneitä ole juuri haitannut. Hiihtokeskuksissa on erinomainen talvi ja lunta riittää vaikka sääherra vähän oikuttelisikin. Tämän havainnollistaa myös hiihtolomaviikon rinneraportin kuvat.
Talma
Aurinko nousee Talman rinteiden ylle aamulla torstaina 21.2.2019. Alkuviikon vesisateet eivät hiihtolomalaisia ole haitanneet, sillä rinteet ovat huippukunnossa. Seuraavat päivät on luvassa mainiota hiihtolomakeliä!
Messilä
Messilän ystävät eivät keskiviikkona 20.2.2019 pikku tuiskusta säikähtäneet, vaan nauttivat lumisista rinteistä.
Sappee
Hiihtolomasäät ovat vaihdelleet, mutta lumisista rinteistä on voinut nauttia jokaisena lomapäivänä. Lumilautailijat on kuvattu Sappeella sunnuntaina 17.2.2019.
Ruka
Ruka kuvattuna sunnuntaina 17.2.2019. Kaikki Rukan rinteet ja suorituspaikat ovat hiihtolomalaisille auki superpaippia myöten. Tuttuun tapaan perjantaisin Rukalla lasketaan yömäessä kello 23 saakka. Hiihtoloman ohjelma löytyy Rukan sivuilta. Kuva: Veera Vihervaara
Suomu
Tuuli ei ole pahemmin Suomulla haitannut, sillä jopa tunturin huipulla on puita. Keskiviikkona 20.2.2019 sataneesta lumesta nautti myös Suomun Ski patrol.
Pyhä
Hiihtolomat ovat Pyhällä täydessä vauhdissa. Föhn-tuuli on tunturissa puhaltanut, mutta uudistetulle Perheseikkailualueelle tuulet eivät ole yltäneet. Tässä haastetaan Perheseikkailun pressiä tiistaina 19.2.2019.
Luosto
Hiihtolomalaiset ovat voineet nauttia Luoston uudistuksista, kuten uudesta parkista sekä tuubimäestä. Luoston hiihdonopettaja kuvattiin maanantaina 18.2.2019.
Levi
Hiihtolomat ovat vierähtäneet iloisesti käyntiin Levillä! Viikonloppuna Alpine Training Parkissa laskettiin P-S Alpine Cup (kuva 17.2.2019) ja hiihtolomien alkaminen on näkynyt iloisena väen paljoutena niin rinteissä kuin rinneravintoloiden suksitelineissä.
Ylläs
Hiihtolomat Ylläksellä alkoivat iloisissa merkeissä ja talvinen tunturi tarjoilee lomailijoille monenlaisia aktiviteetteja. Ylläksen gondoli on kuvattu sunnuntaina 17.2.2019. Kuva: Eetu Leikas
Hiihtokeskusten rinne- ja aukiolotiedot löydät Ski.fi-sivuilta.