Laajis 27.3.2025

Himoksen länsirinteille rakennetaan uusi tuolihissi

Himoksella on ollut tuolihissi jo 1980-luvulta lähtien. Pohjoisrinteiden vanha tuolihissi renovoitiin kaudelle 2022–2023. Kuvan hissi otettiin käyttöön vuonna 2008. Himoksella on ollut tuolihissi jo 1980-luvulta lähtien. Pohjoisrinteiden vanha tuolihissi renovoitiin kaudelle 2022–2023. Kuvan hissi otettiin käyttöön vuonna 2008.
Himos on julkaissut suuren, 4,5 miljoonan euron arvoisen, investointihankkeen. Suurimman osan investoinnista lohkaisee kauan odotettu tuolihissi länsirinteille. Hissi avataan kaudelle 2023–2024. Lumetuskapasiteettia kasvatetaan edelleen.

Länsi-Himokselle, Mukkeli-rinteen vasempaan reunaan (alhaalta katsottuna) avataan 2023–2024 kauden alkaessa uusi, neljän hengen tuolihissi. Hissi sijoittuu kahden jo toiminnassa olevan ankkurihissin viereen.

”Uuden tuolihissin myötä pääsemme alkukaudesta nopeasti länsirinteiden huipulle ja huipulle vievä hissikapasiteetti kasvaa merkittävästi. Ensimmäiset rinteet saadaan avattua hyvillä lumetuspakkasilla jopa muutaman lumetusvuorokauden jälkeen, kun emme ole riippuvaisia ankkurihissien tarvitsemien nousulatujen lumetuksesta”, Himoksen toimitusjohtaja Elsi Ojala sanoo.

”Uusi tuolihissi nopeuttaa laskettelukauden avausta ja nostaa tuplaa länsirinteiden hissikapasiteetin”, Himoksen toimitusjohtaja Elsi Ojala iloitsee.

Paine saada rinteitä auki alkukaudesta on kova.

”Viimeistään joulusesonkiin pitäisi saada rinteitä auki ja mielellään silloin pitäisi päästä laskemaan lännen huipulta saakka. Jos alkutalvi on lauha, pääsee huipulle tulevaisuudessa tuolihissillä ja nousuladuilta vapautuva lumetuskapasiteetti voidaan hyödyntää rinteiden lumetuksessa.”

Doppelmayr-tuolihissin kapasiteetti on 2 400 henkilöä tunnissa. Uudistus tuo rajun muutoksen, sillä uusi tuolihissi tuplaa länsirinteiden huipulle vievien hissien kapasiteetin ja se lyhentää sesonkipäivien jonoja.

Hissin perustukset tehdään syksyn 2022 aikana. Pylväät ja muu tekniikka asennetaan kesällä 2023 ja käytössä odotettu tuolihissi on laskettelukaudella 2023–2024.

Lisää tehoa lumetukseen

Himos tunnetaan tehokkaasta lumetuksestaan, mutta keskus panostaa lumetuskapasiteettiin entisestään.

Tuolihissin lisäksi Himoksella investoidaan lumetuskapasiteetin kasvattamiseen. Jo kuluvan kauden aikana on ostettu lisää lumitykkejä.

Suunnitelmissa on edelleen tehostaa lumetusta rakentamalla uutta infraa.

Kaikkiaan Himos-Yhtiöt Oy investoi rinnetoimintojen kehittämiseen 4,5 miljoonaa euroa vuosien 2022–2023 aikana.

Hankkeelle on myönnetty Euroopan aluekehitysrahaston tukea.

Luitko jo nämä?

Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Hiihtokeskukset ovat auki lakosta huolimatta. Lakon piirissä olevissa keskuksissa voi olla poikkeuksia palveluiden, rinteiden ja hissien aukioloissa. Kannattaa siis käydä ennen mäkipäivää tarkastamassa keskusten sivuilta ajankohtainen rinne- ja hissitilanne.
”Ilmassa on ihan sama, onko jalassa alpit, lauta vai tellut. Feikkiin ländäyksessä telluilla on ongelmia, jos ländää liian etunojaan. Silloin naamaplätsi on mahdollinen”, Iisko Kuusisto kertoo parkkilaskusta telemarkeilla.
Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.
Fatbike on erinomainen väline yhdistää kaksi hienoa harrastusta.
Kansallinen laskupäivä kutsuu kaikki alamäen ystävät nauttimaan talven riemuista.
Granibacken ei tyydy nostalgiakylpyyn, vaan haluaa kehittyä. Uutta kaudelle 2024–2025 on säilölumi ja uusi lasten alue.
Laskuaika kannustaa mäkeen yhdessä perheen tai kavereiden kanssa. Laskiessa ulkoilmassa vietetty aika lisääntyy ja ruutuaika vähenee
Ylläksen Kesänkitunturilla rakkakivikko on vielä laajalti näkyvissä, mutta Pirunkurun pohjalle ja sen maljamaiselle yläosalle lunta on jo kerääntynyt ympäröivää maastoa enemmän. Järkeviä laskulinjoja ei löydy kuitenkaan vielä mistään.

Lumilautaliiton uusimmat

Lue lisää

29.12.2019 tulee tasan 35 vuotta siitä, kun Himos virallisesti avattiin. Juhlallisen avauslaskun Pohjois-Himoksen Kilparinteessä tuikkasi alppilegenda Kalevi ”Häkä” Häkkinen.

Juhlapäivää viettää: Himos 35 vuotta

Himos
Himoksen vahva panostus lapsien ja lapsiperheiden viihtyvyyteen jatkuu myös kaudella 2019–2020.

Himos hemmottelee lapsiperheitä uudella lumimaalla

Himos
Arki-ilta on monen mielestä parasta laskuaikaa, kun rinteessä on yleensä hyvin tilaa. Pari tuntia mäessä tekee kropalle ja mielelle ihmeitä!

Kommentti: Arki-illat ovat laskettelijan parasta aikaa

Hiihtokoulu