Talvi alkaa 10.10.2016

Enää ei tarvitse arvuutella milloin pakkaset saapuvat tai ensilumi leijailee rinteisiin. Kauden 2016–17 on tarkoitus alkaa lokakuun 10. päivä kello 10.00. Näin ainakin Rukalla.

Ruka on valmis talveen.

Lokakuisessa Suomessa voi olla sateista, syysmyrskyä tai kuulas ruskapäivä, mutta Rukalla alkaa talvi. Enää ei tarvitse tulkita satelliittikarttoja tai seurata sammakoiden liikkeitä, sillä kausi 2016–17 saadaan käyntiin viime talven lumien turvin.

Ruka peitteli viime talven päätteeksi yli 30 000 kuutiota lunta säilöön (lue Ruka säilöi talven lumet). Nyt nämä lumet levitetään lokakuun alussa Saaruaan rinteeseen numero 13, ja ensimmäiset laskut päästään kurvailemaan ennätysaikaisin. Suunnitelmissa on ensi vaiheessa avata laskettavaksi noin kaksikymmentä metriä leveä ja 600 metriä pitkä rinne.

Varsinainen lumetus aloitetaan Rukalla kunnon pakkasten saavuttua. Tavoitteena on, että jo lokakuun loppupuolella on useampi rinne auki. Lumetuskalusto on jo valmiina paikoillaan rinteessä odottamassa kylmien rintamien saapumista.

Metsälaskua ja freestyleä

Viime vuonna Rukalla avattiin metsälaskualue Saaruan ja Vuosselin väliin, ja se sai innostuneen vastaanoton. Tulevalle kaudelle aluetta parannetaan entisestään ja muutamia reittejä päästään jatkossa kunnostamaan jopa rinnekoneella.

Syyskuun lopussa Rukakeskus Oy ja Ski Sport Finland solmivat kolmivuotisen yhteistyösopimuksen, jonka myötä freestyle-laskijoille tarjotaan Rukalla myös jatkossa erinomaiset harjoittelu- ja valmennusolosuhteet.

Rukalla on investoitu freestylen monipuolisiin harjoitteluolosuhteisiin ja suorituspaikkoihin jo vuosia. Ruka oli vuoden 2005 MM-kilpailujen isäntä, ja kuuden vuoden ajan kumparelaskun maailmancup on startannut Rukalta.

Kauden 2016–17 freestylen maailmancup-avaus kisataan Rukalla tänä talvena 9.–11. joulukuuta.

Keskusuutiset

Ruka

30.9.2016

Päivitetty 14.10.2025

Luetuimmat

Ski.fi-kortti: kaksi laskee, yksi maksaa

Hiihtokeskukset avoinna lakosta huolimatta

Toimitusjohtaja, Ruka ja Pyhä, laskettelemassa.

Ruka ja Pyhä: Vastuullinen kasvu pitää tunturit elinvoimaisina

Investoinnit eivät vie Iso-Syötteen keskittymistä olennaiseen: tunturi on etenkin laskettelijoille ja pyöräilijöille tehty. Varsinkin Syötteen parkit ovat tästä erinomainen todiste.

Iso-Syöte: entistäkin suurempi, kattavampi ja parempi

Lumilautailu on hauskaa ja osaavilla helpon näköistä. Katso myös jutussa olevat Wernerin lumilautakoulun videot!

Opi lumilautailun alkeet helposti

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun