Ylläs: seitsemän tunturia kesäisiä tapahtumia

Ylläksellä ja Pallas-Yllästunturin kansallispuistossa on kesätapahtumia ja tekemistä niin aktiivisille lomailijoille kuin kulttuurinnälkäisille.

Ylläksen kaunis luonto ja kattavat palvelut tarjoavat kesäaikaan toimintaa koko perheelle. Kesätarjontaan kuuluu niin urheilu-, kuntoilu- kuin kulttuuritapahtumia. Sesonki pääsi kunnolla käyntiin juhannuksena, jolloin avattiin kaksi 18-väyläistä frisbeegolfrataa sekä Ylläs Bike Park alamäkipyöräilijöille.

Pyöräilyyn on Ylläksen ympäristössä huimat mahdollisuudet, sillä alamäkiratojen lisäksi alueella on yli 150 kilometriä maastopyöräilyyn soveltuvia reittejä. Tunturiluontoa hyödynnetään pyöräilyn lisäksi moneen muuhun lajiin ja tapahtumaan. Kesällä voi kilvoitella esimerkiksi polkujuoksussa tai swimrun-kisassa.

Kulttuurinystäville on kesäaiheinen näyttely Heliotrooppinen – Reidarin kesäistä ilottelua Särestöniemi-museossa Kaukosen kylässä. Tämän lisäksi heinäkuussa järjestettävään Ylläs soikoon! -tapahtumaan saapuu monipuolinen artistikaarti esittämään tanssimusiikkia ympäri Yllästä.

Ylläksen kesätapahtumat painottuvat juhannuksen jälkeiseen aikaan heinäkuulle ja luvassa on niin pyöräilyä Jäämerelle, TunturiTriathlonia kuin meän kielistä kulttuuria. Kesän aukioloajat löytyvät Ylläksen sivuilta ja Pallas-Yllästunturin vaellusreitteihin voi tutustua luontoon.fi-sivuilla.

Ylläksen kesän 2016 tulevat tapahtumat:

2.–3.7. Midnight Sun Swimrun Äkäslompolo
9.7. TunturiTriathlon
14.–17.7. Hullun Polkaisu
15.–16.7. NUTS Pallas
23.–28.7. Lapponia-pyöräily
20.–24.7. Ylläs Soikoon!
24.–30.7. Ylläksen rullahiihtoviikko
28.7.  Ylläs-Levi MTB
29.–31.7. Meän vestivaalit
29.–31.7. JonnenPytty -lentopalloturnaus

Keskusuutiset

Kesäaktiviteetit

Ylläs

28.6.2016

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Ski.fi-kortti: kaksi laskee, yksi maksaa

Hiihtokeskukset avoinna lakosta huolimatta

Toimitusjohtaja, Ruka ja Pyhä, laskettelemassa.

Ruka ja Pyhä: Vastuullinen kasvu pitää tunturit elinvoimaisina

Investoinnit eivät vie Iso-Syötteen keskittymistä olennaiseen: tunturi on etenkin laskettelijoille ja pyöräilijöille tehty. Varsinkin Syötteen parkit ovat tästä erinomainen todiste.

Iso-Syöte: entistäkin suurempi, kattavampi ja parempi

Lumilautailu on hauskaa ja osaavilla helpon näköistä. Katso myös jutussa olevat Wernerin lumilautakoulun videot!

Opi lumilautailun alkeet helposti

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun