Hiihtolomalaisille on luvassa leutoa hiihtosäätä ja lumisia rinteitä

Keskusvaraamoista kerrotaan, että hiihtolommalla 2014 myöhäisilläkin varaajilla on vielä mahdollisuuksia löytää majoitusta. Myös lyhyemmille, muutaman päivän lomajaksoille kannattaa kysellä majoitusta.

”Hiihtolomakausi on erittäin tärkeä koko hiihtokauden onnistumisen kannalta. Valitettavasti loska ja lumen puute kaupunkien kaduilla saattaa antaa väärän kuvan hiihtoloman harrastusmahdollisuuksista”, sanoo Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Anne Larilahti. ”Hiihtokeskukset ehtivät pakkasjaksojen aikana lumettaa rinteet kuntoon. Rinteet ovatkin auki nyt koko Suomessa ja lumilajeista pääsee nauttimaan hiihtolomalla tavalliseen tapaan.”

Lomalaisten kannattaa hyödyntää hiihtokeskusten monet erilaiset urheilumahdollisuudet ja testata uusia hauskoja hiihtolajeja. Vuokraamoista löytyy laadukkaita ja turvallisia välineitä kaikenikäisille, joten kokeileminen on helppoa.

Hiihtokoulut valmentavat eri lajien perustekniikoissa ja pitemmällekin ehtineitä. 4–8-vuotiaille kohdennetut Werneri-kurssit ja 9–16-vuotiaille kehitetty Kinos tarjoavat nuoremmille perheenjäsenille hauskan ja helpon tavan oppia laskettelemaan ja lautailemaan sekä mahdollisuuden löytää uusia kavereita rinteestä.

Hiihtokoulu

Laskettelu

Lumilautailu

12.2.2014

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Skiexpon messutunnelmaa Helsingin Triplassa – kävijöitä ja hiihtokeskusten esittelyosastoja.

Skiexpo 2026 tuo laskukansan Triplaan – leffoja, tarjouksia ja laskukavereita

Ski.fi-kortti: kaksi laskee, yksi maksaa

Mikaela Shiffrin syöttää nauraen palkintoporoaan Levin alppihiihdon maailmancupin palkintokorokkeella.

Laskijan tärkeät päivät kaudella 2026–2027

Kalle Palanderilla sydän sykkii yhä alppihiihdolle ja suksi kulkee mallikkaasti. Joulukuun 2023 alussa Kalle ikuistettiin laskemassa Vihdin rinteillä.

Kalle Palander on Van Deer Red Bull -suksien myyntitykki

Ski.fi Testikeskuksessa laskettelijat voivat kokeilla eri valmistajien suksia ja lumilautoja ennen ostopäätöstä.

Ski.fi Testikeskus tuo välinetestit jokaiselle

Katso kaikki uutiset

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun