Joulupukin johdolla mäkeen
Vuoden 2015 joululoman aikaan hiihtokeskuksissa on paljon koko perheelle sopivia tapahtumia.

Esimerkiksi Levillä joulutunnelmaan pääsee tutustumalla sympaattiseen joulutoriin, jossa myyntikojut sekä jouluvalot luovat hienon tunnelman. Joulurauha julistetaan Pyhän Tajukankaalla jouluaattona kello 12.00 ja Joulupukki on luvannut vierailla aktiivisesti hiihtokeskuksissa!
Kinkkua voi sulatella vaikka 27. joulukuuta Iso-Syötteen koko perheen hauskassa SuomiSlalom-kisassa.
Valkoinen joulu ei ole vain Lapin keskusten yksinoikeus, vaan lunta löytyy myös Keski-Suomesta. Mäkeen pääsee nyt Kasurilassa, Kolilla, Laajiksessa, Mustavaaralla, Tahkolla sekä Varkaus Ski Centerissä.
Meteorologit uskovat kylmän kelin ilahduttavan heti joulun jälkeen. Hiihtokeskukset ovat valmiina ottamaan lumitykein vastaan pakkaset, joten ajankohtaisia rinnetietoja kannattaa seurata aktiivisesti.
Suomen Hiihtokeskusyhdistys toivottaa koko laskevalle kansalle oikein iloista joulua!
Keskusuutiset
23.12.2015
Päivitetty 24.9.2025