Mielakka on aktiivinen viisikymppinen

Suomalaisilla lähi- ja kaupunkikeskuksilla on pitkä ja ansiokas historia. Talvella 2015–16 juhlitaan Kouvolassa, kun ensikaarroksista Mielakan rinteillä tulee kuluneeksi 50 vuotta.

Vuonna 1966 Kouvolan Hiihtoseura (KHS) päätti etsiä paikkaa hyppyri- ja laskettelumäelle, ja tämä löytyi Mielakasta. Pioneerirykmentin komppania raivasi maaston ja Mielakkaan rakennettiin ensimmäinen hissi. Rakennusurakasta vastasivat KHS ja Kouvolan Ammattiopiston metallimieslinja.

80-luku oli myös Mielakassa kasvun aikaa. Rinnettä korotettiin 15 metrillä. Rinnekahvio avautui. Kävijämäärät lähtivät hurjaan nousuun ja hiihtokouluun osallistuvien määrä tuplaantui. Vastuu rinteestä siirtyi KHS:lta Kouvolan kaupungille ja kaupunki rakennutti uudet hissit eturinteille.

Vuosituhannen viimeisellä vuosikymmenellä toiminta vaihtui Kouvolan kaupungilta yrittäjävetoiseksi. Mielakassa keskityttiin rinnetapahtumiin ja kisojen järjestämiseen. Lumilautailu eli vahvaa nousukautta ja Kouvola Snowboarders (KOSB) aloitti toimintansa.

2000-luvun alussa oli jälleen kasvun aikaa: pohjoispuolen rinnealue ja hissi rakennettiin, ja
välinevuokraamo muutti uusiin isompiin tiloihin. Pitkä työrupeama palkittiin vuonna 2013, kun Mielakka valittiin Vuoden Lähirinteeksi.

Mielakassa treenaa aktiivisesti alppilaskijoita ja lumilautailijoita, onpa muutama huippulaskijakin ponnistanut menestyksekkäästi Kouvolan kupeesta maailmalle.

Keskusuutiset

Mielakka

8.12.2015

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Himoksen perustaja Juhani Ojala on kutsuttu Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen kunniajäseneksi. Kuva: Päivi Hasala

Juhani Ojala rakensi suositun keskuksen tyhjästä

Vuoden hiihtokeskus 2026

Vuoden hiihtokeskus 2026 on Ruka – katso kaikki palkitut

Elise Kulmala ajaa itse paljon. Valmennuksessa hän kiinnittää paljon huomiota kolmeen asiaan: ajoasentoon, vauhdin kontrollointiin ja katseeseen. Kuva: Tiia Nyholm

Kokenut bike park -ohjaaja Elise Kulmala: ”Ensin turvallisuus, sitten nopeus.”

Kesähiihdosta pääsee nauttimaan myös Suomessa. Tunturien kätköjen lisäksi lumille pääsee esimerkiksi Levin juhannuksena.

Kesähiihtoa Suomessa? Täällä se onnistuu!

Tahko Mountain

Tahko Mountain rakentaa tuolihissin – investointi muuttaa koko rinnekeskuksen kaudella 2026–2027

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun