Pääsiäisenä pääsee rinteisiin kaikkialla Suomessa

Hiihtokeskusten kapasiteetti saatiin täyskäyttöön vuoden 2009 tärkeimmille sesonkiviikoille. Pääsiäisenä lumisia rinteitä löytyy yhä kaikkialta Suomesta. Pääsiäinen on toimialan merkittävin myyntisesonki, sen osuus on onnistuessaan jopa 10 prosenttia koko kauden liikevaihdosta.

Talvi 2009 on Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen mukaan onnistunut hiihtokeskuksissa hyvin. Vuodenvaihteesta alkanut pakkassää mahdollisti täysimittaisen lumetuksen ja rinteet ovat yhä erinomaisessa kunnossa.

”Tammikuusta lähtien meillä on ollut ehjä kausi. Täytyy samalla muistaa, että kahden heikon talven jälkeen onnistumista tarvittiin erityisesti Etelä-Suomen hiihtokeskuksissa”, toteaa Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Sari Tollet.

Keski- ja Pohjois-Suomen hiihtolomakohteet ovat käytännössä pääsiäisen aikaan täynnä, mutta peruutus- ja hajapaikkoja löytyy aina. Etelä-Suomessa on useita hiihtokeskuksia auki pääsiäisenä.

Talvimatkailu on kasvanut tasaisesti viimeisten kymmenen vuoden ajan. Pääsiäinen on erityisesti suomalaisten perheiden kevätloman aikaa, mutta myös ulkomaisia laskijoita löytyy lomakeskuksista edellisten vuosien mukaisesti.

”Hiihtokeskukset ovat merkittäviä työllistäjiä ja matkailupalvelut lisääntyvät kysynnän myötä. Yrittäjät pyrkivät työllistämään ammattitaitoista henkilökuntaa ympärivuotisesti. Muuttotappiollisista kunnista on syntynyt muuttovoittoisia talvimatkailun kasvun myötä”, korostaa Tollet.

Keskusuutiset

3.4.2009

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Himoksen perustaja Juhani Ojala on kutsuttu Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen kunniajäseneksi. Kuva: Päivi Hasala

Juhani Ojala rakensi suositun keskuksen tyhjästä

Vuoden hiihtokeskus 2026

Vuoden hiihtokeskus 2026 on Ruka – katso kaikki palkitut

Kesähiihdosta pääsee nauttimaan myös Suomessa. Tunturien kätköjen lisäksi lumille pääsee esimerkiksi Levin juhannuksena.

Kesähiihtoa Suomessa? Täällä se onnistuu!

Tahko Mountain

Tahko Mountain rakentaa tuolihissin – investointi muuttaa koko rinnekeskuksen kaudella 2026–2027

Elise Kulmala ajaa itse paljon. Valmennuksessa hän kiinnittää paljon huomiota kolmeen asiaan: ajoasentoon, vauhdin kontrollointiin ja katseeseen. Kuva: Tiia Nyholm

Kokenut bike park -ohjaaja Elise Kulmala: ”Ensin turvallisuus, sitten nopeus.”

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun