Levi 1.4.2025

Pakkassää hyydytti ensimmäisen hiihtolomaviikon

Puhdas hanki ja huollettu rinne. Laskijan nautinto.
Hiihtokeskukset eivät päässeet ensimmäisellä hiihtolomaviikolla hissilipunmyynnissään edellisvuosien tasolle. Kova pakkanen ja tuuli tekivät ulkoilusäästä erityisen haastavan.

Hiihtokeskusbarometrin mukaan hissilipunmyynti vuoden 2011 ensimmäisellä hiihtolomaviikolla putosi 5 prosenttiyksikköä verrattuna vuoden takaiseen. Pakkanen ja tuulinen sää verottivat kävijämääriä 11 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Etelä-Suomen hiihtolomaviikon merkitys on 10 prosenttia koko toimialan hissilipunmyynnistä.

”Hiihtokeskuksissa käynnistyi supersesonki, joka jatkuu Etelä-Suomessa maaliskuun loppuun ja muualla aina pääsiäiseen saakka. Matkailukeskuksissa arvioitiin olevan edellisvuosien tapaan runsaasti asiakkaita, mutta rinteeseen lähtemisen sijasta perheet harrastivat pakkaspäivinä sisälajeja”, kertoo Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Sari Tollet.

”Selkeä sää toisaalta pelasti paljon, sillä iltapäiväaurinko lämmitti ja tiputti pakkaslukemia jopa kymmenellä asteella. Hiihtolomalaiset tulivatkin rinteeseen tavanomaista myöhemmin”, hän jatkaa.

Luminen talvi on innostanut laskijat rinteisiin. Välineet ja varusteet on käytännössä myyty loppuun ja kävijämäärät ovat kasvaneet lupaavasti. Useimmissa hiihtokeskuksissa tarjotaan laadukkaita vuokravälineitä kaiken tasoisille harrastajille, joten lajin aloittaminen on tehty helpoksi. Myös hiihtokoulut valmentavat perustekniikoissa ja Werneri-kurssit liikuttavat tuhansia lapsia viikoittain.

”Hiihtolomaviikot jatkuvat vielä kaksi viikkoa. Lisäksi maaliskuun aurinkoiset viikonloput merkitsevät kokonaismyynnissä paljon. Toivommekin ulkoilusäiden suosivan laskijoita ja asiakkaiden tulevan rinteisiin myös päiväkävijöinä. Nyt talvi on parhaimmillaan ja laskeminen on hyvälumisissa rinteissä erityisen mukavaa”, täsmentää Tollet.

Artikkelia muokattu:

Luitko jo nämä?

Ehdota vuoden hiihtokeskusta ja lähirinnettä. Voit voittaa kausikortin valitsemaasi hiihtokeskukseen!
Hiihtokeskukset ovat auki lakosta huolimatta. Lakon piirissä olevissa keskuksissa voi olla poikkeuksia palveluiden, rinteiden ja hissien aukioloissa. Kannattaa siis käydä ennen mäkipäivää tarkastamassa keskusten sivuilta ajankohtainen rinne- ja hissitilanne.
”Ilmassa on ihan sama, onko jalassa alpit, lauta vai tellut. Feikkiin ländäyksessä telluilla on ongelmia, jos ländää liian etunojaan. Silloin naamaplätsi on mahdollinen”, Iisko Kuusisto kertoo parkkilaskusta telemarkeilla.
Lumi ja rinneriemut ovat olennainen osa hiihtolomaa. Tänäkin talvena hiihtokeskuksissa on paljon lunta.
Osallistu Ski.fi:n järjestämään arvontaan ja voit voittaa Pusun upeat sukset.
Fatbike on erinomainen väline yhdistää kaksi hienoa harrastusta.
Kansallinen laskupäivä kutsuu kaikki alamäen ystävät nauttimaan talven riemuista.
Granibacken ei tyydy nostalgiakylpyyn, vaan haluaa kehittyä. Uutta kaudelle 2024–2025 on säilölumi ja uusi lasten alue.
Laskuaika kannustaa mäkeen yhdessä perheen tai kavereiden kanssa. Laskiessa ulkoilmassa vietetty aika lisääntyy ja ruutuaika vähenee
Ylläksen Kesänkitunturilla rakkakivikko on vielä laajalti näkyvissä, mutta Pirunkurun pohjalle ja sen maljamaiselle yläosalle lunta on jo kerääntynyt ympäröivää maastoa enemmän. Järkeviä laskulinjoja ei löydy kuitenkaan vielä mistään.

Lumilautaliiton uusimmat

Lue lisää

Ensimmäinen hiihtolomaviikko täytti hiihtokeskusten odotukset

Keskusuutiset

Hiihtokeskuksissa odotetaan vilkasta hiihtolomaa

Keskusuutiset

Hiihtokeskuksissa odotusten mukainen hiihtolomaviikko

Keskusuutiset