Pakkassää hyydytti ensimmäisen hiihtolomaviikon

Hiihtokeskukset eivät päässeet ensimmäisellä hiihtolomaviikolla hissilipunmyynnissään edellisvuosien tasolle. Kova pakkanen ja tuuli tekivät ulkoilusäästä erityisen haastavan.

Hiihtokeskusbarometrin mukaan hissilipunmyynti vuoden 2011 ensimmäisellä hiihtolomaviikolla putosi 5 prosenttiyksikköä verrattuna vuoden takaiseen. Pakkanen ja tuulinen sää verottivat kävijämääriä 11 prosenttia edellisvuoteen verrattuna. Etelä-Suomen hiihtolomaviikon merkitys on 10 prosenttia koko toimialan hissilipunmyynnistä.

”Hiihtokeskuksissa käynnistyi supersesonki, joka jatkuu Etelä-Suomessa maaliskuun loppuun ja muualla aina pääsiäiseen saakka. Matkailukeskuksissa arvioitiin olevan edellisvuosien tapaan runsaasti asiakkaita, mutta rinteeseen lähtemisen sijasta perheet harrastivat pakkaspäivinä sisälajeja”, kertoo Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen toiminnanjohtaja Sari Tollet.

”Selkeä sää toisaalta pelasti paljon, sillä iltapäiväaurinko lämmitti ja tiputti pakkaslukemia jopa kymmenellä asteella. Hiihtolomalaiset tulivatkin rinteeseen tavanomaista myöhemmin”, hän jatkaa.

Luminen talvi on innostanut laskijat rinteisiin. Välineet ja varusteet on käytännössä myyty loppuun ja kävijämäärät ovat kasvaneet lupaavasti. Useimmissa hiihtokeskuksissa tarjotaan laadukkaita vuokravälineitä kaiken tasoisille harrastajille, joten lajin aloittaminen on tehty helpoksi. Myös hiihtokoulut valmentavat perustekniikoissa ja Werneri-kurssit liikuttavat tuhansia lapsia viikoittain.

”Hiihtolomaviikot jatkuvat vielä kaksi viikkoa. Lisäksi maaliskuun aurinkoiset viikonloput merkitsevät kokonaismyynnissä paljon. Toivommekin ulkoilusäiden suosivan laskijoita ja asiakkaiden tulevan rinteisiin myös päiväkävijöinä. Nyt talvi on parhaimmillaan ja laskeminen on hyvälumisissa rinteissä erityisen mukavaa”, täsmentää Tollet.

Keskusuutiset

2.3.2011

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Ski.fi-kortti: kaksi laskee, yksi maksaa

Laskettelusukan tulee istua napakasti ja ulottua monon vartta korkeammalle.

Valitse täydellinen laskettelusukka

X Games tuo maailman parhaat freeski-laskijat ja lumilautailijat Rukalle huhtikuussa 2027.

Suurtapahtuma Winter X Games saapuu Rukalle huhtikuussa 2027

Levi Ski Resort

Leville yksi keskuksen historian suurimmista matkailuinvestoinneista

Töihin hiihtokeskukseen. Kuvassa työntekijät vapaapäivänä suuntaamassa vapaalaskuretkelle tunturiin.

Töihin hiihtokeskukseen – näin pääset mukaan parhaaseen työporukkaan

Katso kaikki uutiset

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun