Lumi kutsuu nyt rinteisiin! Rinneraportti 2/2019

Nyt on lunta rinteiden lisäksi myös maisemassa! Upea talvinen sää kutsuukin kaikkia laskettelijoita ja lautailijoita rinteisiin. Tämän viikon rinneraportti havainnollistaa jälleen, kuinka upea keli alamäkikansaa hiihtokeskuksissa odottaa.

Salla

Vuoden toinen viikko on sujunut rauhallisissa merkeissä. Uutta lunta on satanut ja lisäksi olemme saaneet nauttia myös auringonpaisteesta, kuten tässä 7.1.2019 otetussa kuvassa näkyy. Tulevana viikonloppuna Sallassa kisailee nuoret alppihiihtäjät Pohjois-Suomen Alppi Cupin merkeissä. Kuva: Jonne Vaahtera
Vuoden toinen viikko on sujunut Sallassa nautittavan rauhallisissa merkeissä. Uutta lunta on satanut ja lisäksi olemme saaneet nauttia myös auringonpaisteesta, kuten tässä 7.1.2019 otetussa kuvassa näkyy. Tulevana viikonloppuna Sallassa kisailee nuoret alppihiihtäjät Pohjois-Suomen Alppi Cupin merkeissä. Kuva: Jonne Vaahtera

Pyhä

Pyhällä on vapaalaskun mahdollistavia lumisateita odotellessa nautittu aurinkoisista tammikuun päivistä. Näissä maisemissa järjestetään tulevana viikonloppuna laskemiseen ja hyvinvointiin keskittyvä Kaamos Yoga & Freeride -tapahtuma. Pyhän maiseman kuvasi 8.1.2019 Tomi Turunen.
Pyhällä on vapaalaskun mahdollistavia lumisateita odotellessa nautittu aurinkoisista tammikuun päivistä. Näissä maisemissa järjestetään tulevana viikonloppuna laskemiseen ja hyvinvointiin keskittyvä Kaamos Yoga & Freeride -tapahtuma. Pyhän maiseman kuvasi 8.1.2019 Tomi Turunen.

Tahko

Tahkon maisema 7.11.2019 oli luminen: avoinna on jo 11 rinnettä avoinna. Sunnuntaina alkaa <a href="https://www.tahkonrinteet.fi/tarjoukset/" target="_blank" rel="noopener">Halpaa Hupia -viikot</a>, eli sunnuntaista torstaihin rinneliput -30 %. Tarjoushinnat vain lipunmyynnistä ostettaessa. 
Tahkon maisema 7.11.2019 oli luminen: avoinna on jo 11 rinnettä avoinna. Sunnuntaina alkaa Halpaa Hupia -viikot, eli sunnuntaista torstaihin rinneliput -30 %. Tarjoushinnat vain lipunmyynnistä ostettaessa. 

Messilä

Messilässä loppiaista vietettiin rinteillä sankoin joukoin. Suksiakin pääsi testaamaan, kuten kuvasta näkyy. Ensi viikonloppuna on jo lähes kaikki rinteet ja streetit auki. Latujakin löytyy jo 25km.
Messilässä loppiaista vietettiin rinteillä sankoin joukoin. Suksiakin pääsi testaamaan, kuten kuvasta näkyy. Ensi viikonloppuna on jo lähes kaikki rinteet ja streetit auki. Latujakin löytyy jo 25km.

Serena

Serena 8.1.2019: lunta riittää ja rinteet ovat hyvässä kunnossa.
Serena 8.1.2019: lunta riittää ja rinteet ovat hyvässä kunnossa.

Hiihtokeskusten rinne- ja aukiolotiedot löydät osoitteesta Ski.fi.

Uncategorized @fi

10.1.2019

Päivitetty 24.9.2025

Luetuimmat

Levi Ski Resort

Leville yksi keskuksen historian suurimmista matkailuinvestoinneista

Himoksen perustaja Juhani Ojala on kutsuttu Suomen Hiihtokeskusyhdistyksen kunniajäseneksi. Kuva: Päivi Hasala

Juhani Ojala rakensi suositun keskuksen tyhjästä

Elise Kulmala ajaa itse paljon. Valmennuksessa hän kiinnittää paljon huomiota kolmeen asiaan: ajoasentoon, vauhdin kontrollointiin ja katseeseen. Kuva: Tiia Nyholm

Kokenut bike park -ohjaaja Elise Kulmala: ”Ensin turvallisuus, sitten nopeus.”

Kesähiihdosta pääsee nauttimaan myös Suomessa. Tunturien kätköjen lisäksi lumille pääsee esimerkiksi Levin juhannuksena.

Kesähiihtoa Suomessa? Täällä se onnistuu!

Tahko Mountain

Tahko Mountain rakentaa tuolihissin – investointi muuttaa koko rinnekeskuksen kaudella 2026–2027

Katso kaikki uutiset

Mainos:
Mainos:

Tilaa ski.fi uutiskirje

Kaikki laskettelusta, lumilautailusta ja Suomen hiihtokeskuksista. Uutiskirje ilmestyy kaudella kaksi kertaa kuukaudessa.

Olen lukenut tietosuojaselosteen ja hyväksyn ehdot.

Siirry takaisin sivun alkuun